GEZEGEN GÜN ve SAATLERİNİ (Kullanma Klavuzu)

GEZEGEN GÜN ve SAATLERİ

Merhaba astroloji dostları, aranızda gezegen saatlerini kullanan, gezegenlerin yönettiği saatlerin olduğunu bilen arkadaşlar vardır. Yazacaklarım hem bilenler hem de bilmeyenler adına faydalı olacaktır.

Öncelikle gezegenlerin yönettikleri günleri yazalım. Pazar günü Güneş yönetimindedir. (Bu arada günler aslında Pazartesi gününden başlamaz.) Pazartesi günü Ay yönetimindedir. Salı-Mars, Çarşamba-Merkür, Perşembe-Jüpiter, Cuma-Venüs ve Cumartesi-Satürn gezegeninin yönetimindedir. Her gün Güneş doğuş saati ile birlikte söz konusu yöneticinin saat yönetimi ile başlar, devamı ise Ay üstü alemlerin dizilimi ile gelir.

Alemler nedir? Feleklerin yani sema katlarının yerleştiği katlardaki hayatlardır ki bu başka bir konudur. Ancak bu alemlerde her bir gezegenin yönetiminde varlıklar mevcuttur ve asıl görevliler eski kaynaklarda belirtildiği gibi meleklerdir. 7 kat sema vardır. En alttaki Ay alemidir ki biz Ay altı alemde yani Dünya’da yaşıyoruz. Devamında Merkür 2. katı, Venüs üçüncü katı, Güneş 4. katı, Mars 5. katı, Jüpiter 6. katı ve Satürn 7. katı yönetir. Bu dizilim Güneş’le olan uzaklığa göre belirlenmiştir.

Yıldız saatlerinde gün ve gecenin uzunluk/kısalık durumuna göre hesaplama yapılır. Aşağıda size gezegen saatleri ile ilgili bazı programların linklerini atacağım, o linklerden saatler ve gün yöneticilikleri için faydalanabilirsiniz.

GEZEGEN SAATLERİNİ HESAPLAYARAK BULMAK

Yukarıda da yazdığım gibi, Güneş doğuş saati ile söz konusu gezegenin yönetiminde gün saatleri başlamaktadır. Hesaplama günün uzunluk ve kısalığına göre yapılır. Öncelikle hesabını yapacağımız günün Güneş doğuş ve batış saatlerini buluruz. (Google’da da bulabilirsiniz) Ve tabii diğer günün doğuş saatine de ihtiyacımız olacak. 24 saatlik zaman dilimini Güneş saatine göre hesaplayacağımız için, belirlediğimiz günün doğuş ve batış saatini dk’ya çevirmemiz gerekecek. Aynı işlemi Güneş batış saati ile diğer günün doğuş saatine kadar olan zaman içinde yapacağız. Elde ettiğimiz dk miktarını 12’ye bölerek doğuş-batış, batış-doğuş arasındaki 24 saatlik zaman diliminde hangi aralığa kaç dk’lik gezegen saati diliminin düştüğünü bulmuş olacağız.

ÖRNEKLEME;

1/Mart/2016 Salı gününün İstanbul’a göre gezegen saatlerini bulalım.

Gezegen gündüz saatleri bulma işlemi;

Güneş doğuş saati; 06:38

Güneş batış saati; 17:56

Doğuş ve batış arasındaki saatleri dk’ya çeviriyoruz. Her iki zaman arasında 11 saat 18 dk olduğundan elde ettiğimiz dk 678 dk olacaktır. 678’i 12’ye bölüp 56 dk’ye ulaşıyoruz. Aslında hesaplamada küsüratımız kalmış olsa da yuvarlamayı gerektirmediği için küsüratı olduğu gibi bırakıyoruz. Küsürat yüksekse sayıyı yuvarlamanız gerekecektir. Elde ettiğimiz 56 dk Güneş doğuş saatinden batış saatine kadar olan zaman aralığında yerleşmiş, gezegen saatlerinin yöneteceği zaman dilimini gösterecektir.

Gezegen gece saatlerini bulma işlemi;

Güneş batış saati; 17:56

Güneş doğuş saati; 06:37 (bir sonraki günün doğuş saati alınır)

Batış ve doğuş arasındaki 12 saat 42 dk’lık zamanı dk’ya çeviriyoruz. Elde ettiğimiz sonuç 762 dk. Sonucu 12’ye böldüğümüzde yine küsüratlı olan 63 dk’ya ulaşıyoruz. Küsürat az olduğundan yuvarlama işlemini burada da uygulamayacağız. Ancak aklınızda bu küsüratlar kalmalıdır. Normal şartlarda bir programdan yıldız saatlerini takip ediyor olsanız, sn bazında hesaplayacağı için bulduğumuz saatler ve program gezegen saatleri arasında minimum farklar haliyle göze çarpabilecektir. Evet elde ettiğimiz 63 dk bizim kullanacağımız gece gezegen saatlerinin dk’sı olacaktır.

Gündüz ve gece saatleri için bulmuş olduğumuz dk toplamda 119 dk olarak çıkıyor. 1 dk eksiğimiz kalan küsüratlarımızın sonucu olduğunu unutmamalıyız. Bu sebepten saat dilimi girdiği gibi değil birkaç dk sonra söz konusu gezegen saatini kullanmak daha mantıklı olacaktır.

 

01/Mart/2016 Salı gününün gündüz ve gece gezegen saatleri;

1.Gündüz Saati; 06:38-07:34 Mars Saati

2.Gündüz Saati; 07:34-08:30 Güneş Saati

3.Gündüz Saati; 08:30-09:26 Venüs Saati

4.Gündüz Saati; 09:26-10:22 Merkür Saati

5.Gündüz Saati; 10:22-11:58 Ay Saati

6.Gündüz Saati; 11:58-12:14 Satürn Saati

Gündüz saatlerine 56 dk ekleyerek tüm saat dilimlerini 12’ye tamamladıktan sonra gece saatlerine geçeriz. Gece saatleri için her saat dilimimiz 63 dk’dan oluşmalıdır.

1.Gece Saati; 17:56-18:59 Satürn Saati

2.Gece Saati; 18:59-19:02 Jüpiter Saati

3.Gece Saati; 19:02-20:05 Mars Saati

4.Gece Saati; 20:05-21:08 Güneş Saati

5.Gece Saati; 21:08-22:11 Venüs Saati

6.Gece Saati; 22:11-23:14 Merkür Saati

Gece saatlerine 63 dk ekleyerek diğer günün Güneş doğuş saatine ulaşan 12 saatlik gezegen gece saatlerini tamamlamış oluruz.

Pazartesi günü Ay saati ile başlar, Satürn, Jüpiter, Mars, Güneş, Venüs, Merkür olarak 24 Güneş saati dilimine tamamlanır. Aynı mantıkla Salı günü Mars saati ile başlar, Güneş saati ile devam eder. Kısacası her gün yöneticisi ile Güneş doğuş saatinden itibaren gezegen saatleri yöneticilikleri devam ederler.

Kolaylaştırıcı Tablo;

Şimdi bu saatleri nasıl kullanmalısınız? İlk olarak şunu belirtmeliyim ki, Güneş ve Ay gezegen değillerdir, onlar ışıklardır. Lakin saatler ilminde gezegen olarak kullanılırlar.

 

GÜNEŞ SAATİ ve GÜNÜ; klasik İslam astrolojisinde neyyir-i azam, yani büyük ışık olarak geçer. Pazar günü Güneş yönetimindedir. Bu saat ve gün en açık görünen girişimler için uygundur, birinin sizden bir şey saklamasını istemiyorsanız ve söz konusu durum aydınlık gerektiriyorsa bu saati kullanabilirsiniz. Babanız, patronunuzla görüşme saatlerini bu zamana ayarlayabilirsiniz. Eğlenceli, keyifli zaman geçirmek ve göz önünde olmak isteyeceğiniz bir durum için bu saat uygundur. Hayat enerjinizi aktive edeceğiniz bir zamana işaret eder. Başarılı olmak istediğiniz alanda parlamak ve tanınmak istiyorsanız Güneş’in günü olan Pazar gününü ve Güneş saatini seçebilirsiniz. Enerji blokajlarınızı açabileceğiniz ve ruhsal canlılığınızı kazanabileceğiniz girişimlerin zamanları Güneş zamanlarıdır. Bu saatte bedensel gücünüzü aktive edici gıdalar tüketmeniz faydalıdır. Devletle halletmeniz gereken bir işiniz varsa Güneş saatlerinden faydalanabilirsiniz.

 

AY SAATİ ve GÜNÜ; klasik İslam astrolojisinde neyyir-i asgar, yani küçük ışık olarak geçer. Aile için gıda alışverişinde, ev temizliğinde, akraba ziyaretlerinde, anne ile bağ kurmada, deniz seyahatlerinde, kişisel özel alışverişlerde Ay günü olan Pazartesi gününü ve Ay saatlerini kullanabilirsiniz. . Beslenme cetvelini hem kendiniz, hem aileniz adına belirleyebilirsiniz. Yuvanız adına yapmak istediklerinizi devreye koyabilir, düzenlemelere gidebilirsiniz. Yapmak istediğiniz değişiklik kararları için uygun bir saattir. Diyete ve sağlık girişimlerine, tedaviye başlamak için değerlendirilebilir, hatta alternatif tıp yöntemlerini keşif edebilirsiniz. Ekim yapacaksanız veya ekim işleri ile uğraşıyorsanız başlangıçlar için bu gün ve saatten faydalanmanız doğru olacaktır. Ay’ın bazı zaman ve evreleri kan aldırmak içinde elverişlidir. Ay zamanları duygusal ve mahremlik içeren konularda yapılan girişimler için uygundur. Ailede genetiksel bir kodlanma ile oluşturmak istedikleriniz için Ay saati ve gününü tercih etmeniz gerekir. Ay aynı zamanda genetik zincir ve hafızadan sorumludur.

 

MERKÜR SAATİ ve GÜNÜ; klasik İslam astrolojisinde felek-i mümtezic, felek-i münafık olarak geçer. Sebebi her duruma uyumlanmasıdır. Batı astrolojisinde sürat ve hız sembolüdür. Hızla olmasını istediğiniz ve aksamasını istemediğiniz girişimlerinizde kullanabileceğiniz zamanlardır. İletişim, haber, reklam, hızlı öğrenilmesi gerekenler veya yayılması gerekenler Merkür saati ve gününde devreye konulmalıdır. Merkür saatini öğrenmek istediğiniz ve yazmak istediğiniz zamanlarda başlangıç olarak seçebilir, bunun için Merkür günü olan Çarşamba gününü kullanabilirsiniz. Merkür genel olarak bulunduğu konuma göre diğer ışık ve gezegenlere uyumlanan bir gezegen olduğu için saat olarak başlangıçlarda süreç dahilinde hız kazandıracağından, herhangi bir günde seçilebilecek bir saattir. Bu saat ve gün imzalar, ürün tanıtmak, reklam yapmak, karasal seyahatler, akıl ve düşünce, iletişim için uygun zamanlardır. Elle yapılacak olan her türlü zanaatte seçilmesi elverişli olacaktır. Bu saat dedikodunun hızla yayılacağı bir saat olduğundan bu tip durumlara dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

 

VENÜS SAATİ ve GÜNÜ; klasik İslam astrolojisinde sad-ı asgar, yani küçük uğurlu olarak geçer. İnsanı mesut ve mesrur ettiği düşünülen bu gezegenin günü Cuma’dır. Bu gün ve saatte sevgiye, mutluluğa, barışa, aşka, ilişkilerde düzenlemeye, evlilik girişimlerine başlangıçlar yapabilirsiniz. Venüs zamanlarını güzellik, estetik, bakım alanlarında kullanabilir, giyim ve kozmetik alışverişlerinde değerlendirebilirsiniz. Venüs zamanlarında kimyasal kozmetik ürünlerini tavsiye etmiyorum, daha çok kişisel bakımınız adına organik ve/veya kendi üretebileceğiniz bakım ürünlerini yapmanız, almanız daha doğru olacaktır. Arkadaşlarınız, eşiniz, sevdiklerinizle hoşça vakit geçirmeniz adına da faydalanabileceğiniz Venüs gün ve saatlerinde yeni tatları/tatlıları da keşfedebilirsiniz. Sanatla uğraşanlar ve sanatsal ürün almak isteyenler için değerlendirilebilecek zamanlardır. Zevkli dekorasyonlarınız için düzenlemeler ve alışveriş için bu gün ve saatten faydalanabilirsiniz. Bu gün ve saatte eğlenceli organinasyonları devreye alabilir, düğün, nişan, arkadaş ve dost toplantıları için değerlendirebilirsiniz.

 

MARS SAATİ ve GÜNÜ; klasik İslam astrolojisinde nahs-ı asgar, yani küçük uğursuz olarak geçer. Salı günü Mars yönetimindedir. Mars gün ve saatlerini mücadele ve azme ihtiyaç duyduğunuz girişimlerde değerlendirebilirsiniz. Savaşmak, istediğini elde etmek, hedeflere ulaşmak, cesur olmanız gereken zamanlar ve konular bu gün ve saatin etkisindedir. Spora başlamak için en uygun zamandır. Mars günü ve saatinde yolculuklar pek uygun değildir. Yolculuğa çıkmak elzem ise dikkatli olunması gerektiği bilinmelidir. Hareket gerektiren konu ve girişimler için uygun olan bu zamanlar, iş projelerinize başlamanız içinde şevk edici olmakla beraber anlaşmalar ve imzalar için uygun değildir. Tepkilerin kolay kolay kontrol altına alınamayacağı Mars zamanlarını konuşmak, tartışmak, iletişim kurmak için değerlendirmemek gerekir. Bu gün ve saatlerde libido kuvvetlendirici ürün ve gıdalar tüketmeniz uygundur. Mars gün ve saatlerinde kan aldırmak, cerrahi müdahale gerektiren konular, diş çekimi gibi durumlarda daha cesur ve kolaylık elde edebilirsiniz. Mars günü ve saatleri iş toplantılarınız için uygun zamanlar değildir.

 

JÜPİTER SAATİ ve GÜNÜ; klasik astrolojide sad-ı ekber, yani büyük uğurlu olarak geçer. Perşembe gününü yöneten bu gezegenin gün ve saatlerini, geliştirmek, büyütmek, çoğaltmak istediğiniz, verim kazanmak istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz. Feleğin kadısı olarak kabul edilen bu yıldız saat ve günlerini hukuksal işlemleriniz için kullanabilirsiniz. Jüpiter zamanları şans, kısmet ve duanın en açık olduğu zamanlardır. Ekim ve tarla işlerinde toplama işlemleri için bu saat ve gün en uygun zamandır, bereket ve kazanç için en açık zamanlardır. Ticari ve büyük düşündüğünüz alım, satım işlemleri için uygundur. Maddi konularda, finansal alanlarda, bolluk ve bereket girişimlerinizde Jüpiter zamanlarını kullanabilirsiniz. Bu gezegen aynı zamanda koruyucu etkiye de sahip olduğundan korunmak istediğiniz alanlarda da kullanabilirsiniz. Korunmak sadece dua ile olmaz, günümüz teknolojik kullanımlarını da bu anlamda devreye koyabilir, maddi, manevi her anlamda korunma için bu zamanlardan faydalanabilirsiniz. Manevi ve tasavvufi girişimlerin başlangıçları, çalışmaları için de kullanılabilecek Jüpiter zamanları, iyi niyetle, yaratılmış olmanın bilinciyle insanlığa en faydalı girişimlerde bulunabileceğiniz vakitlerdir. Şu ana kadar ters gitmiş ve yoluna koyamamış olduğunuz işlerinizde şansınızın açık olduğu bu zamanları değerlendirebilirsiniz. Bilgide genişlemek ve derinleşmek istiyorsanız azami faydayı bu vakitlerde kazanabilirsiniz.

 

SATÜRN SAATİ ve GÜNÜ; klasik astrolojide nahs-ı ekber, büyük uğursuz olarak geçer. Cumartesi günü Satürn günüdür. Bu gün ve saatte yeni işlere başlanması doğru değildir. Ancak Satürn her ne kadar uğursuzluk olarak nitelendirilirse de, en çok ders alınan ve olgunlaşmanın sağlandığı sınav ve zamanların yöneticisidir. Ekim ve tarla işleri ile uğraşıyorsanız olgunlaşma evresi ve tamamlayıcı işlemler için bu gün ve saati kullanmanız doğru olacaktır, lakin toplama işini bu zamanlarda yapmamalısınız. Sıkıntılı olduğunuz zamanlarda bu saati toprakla uğraşarak gidermeniz rahatlatıcı olacaktır. Kalıcı olmasını istediğiniz ve yarım kalmış işlerinizi, sabır ve dayanıklılık gerektiren işlerinizi bu zamanlarda halledebilirsiniz. Bütçenizin asgari düzeyde kullanılması için düzenlemelere gidebilir, sağlamlık istediğiniz iş ve konularda bu gün ve saatten faydalanabilirsiniz. Bu günde soğukla mümkün olduğunca irtibatta olmamak iyidir. Bu gün ve saatleri yaşlı ziyaretlerinde kullanabilir, patronunuzun verdiği işi bitirebilirsiniz. Zamanınızı nasıl kullanacağınıza dair planları bu saatlerden faydalanarak düzenleyebilir, uzun sürece yayılmasını istediğiniz girişimleri devreye alabilirsiniz. Satürn gün ve saatleri alışveriş için uygun zamanlar değillerdir. Cumartesiye denk geldiği için hiç değilse günün saatine dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

 

Gezegen gün ve saatlerinin kullanımında o günün ışık ve gezegen etkilerinin bilinmesi fayda ve zarar ölçüsünde gereklidir. Misalen; Venüs gün ve saatinde Venüs zamanını kullandınız ve dilediğiniz faydayı elde edemedinizse Venüs gökcisimlerinden ters bir etkiye maruz kalmış olabilir. Venüs’ün veya diğer gezegen ve ışıkların Satürn ve Mars’tan zararlı etkiler alması söz konusu gezegen ve ışık konularında problematik olabilir. Yine zamanımızda keşif edilmiş olan Uranüs, Chiron, Neptün ve Plüto gibi kollektif gezegenler kişisel olan Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Mars’a ters açılar yolluyorlarsa (kare ve karşıt gibi) kişisel gökcisminden beklenen sonuçları elde etmek zorlaşabilir. Bu sebepten önemli girişimlerinizde bir astrologdan destek almanız ve election (seçimsel zaman belirleme) astrolojisinden faydalanmanız sizin açınızdan azami fayda sağlayıcı olacaktır.

Klasik astrolojide Ay çok önemli yer tutar. Ay’ın evreleri başlangıçlar ve bitişler için kullanılır. Diyelim ki ekim işi yapacaksınız. Seçilmesi gereken Ay evresi yeniayın hilale doğru giden evresi olmalıdır. Herhangi Ay zamanında ekim yapmanız size faydadan çok zarar verici de olabilir. Ay evresi kapanan Ay veya balzamik Ay evresine denk geliyorsa elde etmek istenilen üründen gerekli verim sağlanması pek mümkün olmayabilir. Üründen en fazla fayda elde edeceğiniz evre dolunaya doğru veya dolunaydan bir gün sonrası olacaktır. Çünkü tam dolunay zamanında Güneş ve Ay arasında karşıt açı olacağından toplanan veya alınan ürün, bitirilen iş zarar görebilir. Bu zamanlara önemle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ay’ın evreleri kan aldırmak ve cerrahi müdahaleler içinde önemlidir. Herhangi bir cerrahi müdahale de dolunay evresi ise kan akışı çok olacağından kanama riski yüksek olacaktır. Bu sebepten Dolunay zamanlarında ameliyatlar önerilmez. Kan aldırma zamanları ise daha çok kameri aylara göre belirlenir. Kan aldırmak için en uygun zamanlar Ay takvimi, ayni Kameri takvime göre 11. ve 21. günleri arasında olması daha elverişlidir. Üstelik bu zamanlarda alınan kanlar vücuda sıhhat verdiği gibi, sinirsel gerilimi de azalttığı bilgiler arasındadır.

Gezegen gün ve saatlerinden olabildiğince faydalanabilmeniz adına yapılan bu çalışmanın hepinize en doğru zamanlarda doğru seçimler ve hayırlı girişimler nasip olması duası ile sağlık ve sevgi ile kalınız.

 

YONCA BAZ (ASTROYONCA)

Telefon ve Whatsap İletişim:  0532 159 8623

E-Mail: astroyonca@gmail.com

 

Gezegen saat ve günleri için faydalanabileceğiniz bazı program linkleri… Linklerden programları bilgisayarınıza, mobil telefonlarınıza indirip kullanabilirsiniz.

 

Bilgisayarlar için; http://chronosxp.sourceforge.net/en/

 

Android telefonlar için; https://play.google.com/store/apps/details?id=info.thereisonlywe.planetarytimes&hl=tr

 

İOS İpone telefonlar için; https://itunes.apple.com/tr/app/y-ld-z-saati/id874046772?l=tr&mt=8

 

2 Replies to “GEZEGEN GÜN ve SAATLERİNİ (Kullanma Klavuzu)”

  1. Müşteri gezegen saati nasıl bilicez ne günü eskisehir için persembemi hangi saatler aşk ve muhabbet icin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir