6 EKİM/15 KASIM 2018 VENÜS AKREP BURCU RETROSU

Merhaba astroloji dostları, önümüzdeki süreçlerde gökyüzü gündeminin hayatımıza akışında en önemli etkiler, Venüs retrosu (geri hareket) ile sağlam yapılanmaların ciddi değişimlerle geleceğine dair zamanları işaret ediyor.

Öncelikle ‘’retro’’ nedir? Ona bakalım. Bir gezegenin geri hareket etmesi, astrolojik literatürde ‘’retro hareketi’’ o gezegenin olduğundan daha, en asgari harekete geçmesi demektir. Yani diğer gezegenler normal veya hızlı seyirlerine devam ederken, ‘’retro’’ olan gezegen çok yavaş hareket ettiğinden, geri hareket ediyormuş gibi gözlemlenir.

Peki ‘’retro gezegen’’ etkileri neleri beraberinde getirir? Özellikle önümüzdeki takribi 45 günlük zaman zarfında ‘’stationary (durağan)’’ ve ‘’retro (geri hareket)’’ hareket edecek olan Venüs gezegeni, hayatımızda neleri tetikleyip vurguluyor?

Bu günlerde durağan seyrinde olan Venüs, Türkiye tarih ve saati ile 6 Ekim 22:04’te geri hareketine başlayacak. Akrep burcunun 10°49’ sında başlayacak olan bu geri hareket, sadece akrep burçlarını değil, tüm zodyağı ve burçları etkisi altına alacaktır.

Gezegenlerin Retro harekete geçmeleri, tamamlanması gereken, eksik kalmış, hasıraltı edilmiş, umursanmamış ve/veya kaçılmış konuların hayatımıza tekrar dönüp tamamlanması için, evrensel sistemde meydana gelir. Olan veya olmayan her şey alemlerin, özellikle ademin(insanoğlunun) iyiliği içindir.

Venüs retrosu, özellikle ilişkiler ve parasal konularda yeniden gözden geçirmemiz gereken konuları hayatımıza geri taşıyacaktır. Eğer ki kişi, maddi anlamda yapması gerekenleri yapmamış ise veya kişiye ödenmesi gerekenler ödenmemiş ise bu evrede geri dönüşümler yaşanacak, her birey kendi maddi sorumluluğu ile yüzleşmek durumunda kalacaktır. Yine aynı durum ilişkiler içinde söz konusudur. Kişiler süre gelen evlilik veya birlikteliklerinde olan sorun veya gerçekleşmesi gereken ahitlerinde netleşmemiş konuları netleştirmek durumunda kalacaklardır. İlişkilerde göz ardı edilmiş sorunlar gündeme gelecek, verilmiş sözlerle yüzleşmeler yaşanacak, duyguların yeniden gözden geçirilmesi mecburiyeti doğacaktır.

Venüs retrolarında biz astrologlar parasal veya ilişkisel anlamda yeni girişimlere adım atmanın hata olduğunu vurgularız ve nitekim haklılık payımız da vardır. Baktığımız zaman bu retroda Satürn gökcisimlerinin yerleşimlerine göre ‘’Son Düzenleyici’’ yani tüm gezegenlerin dispozitörü (yönetici) olan gezegenlerin, son yöneticisi olarak devreye giriyor. Bu ne demektir? Bu süreçte hayatımızda alacağımız her karar somut ve sağlam olacak, yaşamımızdaki yapılanmalarımız Uranüs (Boğa burcunda, Venüs yönetiminde) ve Satürn(Oğlak burcunda, kendi yönetiminde) üçgen(trine) açısı ile sağlam bir değişime kapı açacaktır. Haliyle Satürn’ün sağlamlaştırıcı etkisini göz önüne alarak, yeni başlangıçlarda da sağlamlık için sorun yaşanmayacağını durumun son veçhesine baktığımızda Venüs retrosunun bitişini, başlangıçlar için beklemenin şart olmadığını söylemek gerekiyor. Hatta her zaman söylediğimiz ‘’Mükemmel gökyüzü konumlanması yoktur’’ cümlesini de buraya koyalım. Çünkü Venüs Retrosu bittiğinde, Merkür retro harekete geçecek, diğer gezegenlerin açılarında gerilimli ve ters etkiler zaman zarfında oluşumlarını gerçekleştirmeye devam edeceklerdir.

Tam bir eminlik açısından retro başlangıcı ve bitişi haritalarına baktığımızda, Venüs Akrep burcunda retro hareketine başladığında Mars yönetiminde ve Mars ile kare(square) açıda, Mars ise Kova burcunda, Satürn tarafından yönetiliyor. Venüs’ün Retro hareketi Terazi burcunda 25°15’ sına geldiğinde bitiyor ve stationary(durağan) hareketine geçiyor. Bu esnada Mars yine Kova burcunda ancak bu kez Venüs ile kare(square) açı dediğimiz zorlayıcı açısını bitirmiş, hava burçları olan Terazi ve Kova burçlarında yerleşen bu iki gezegen üçgen(trine) açı dediğimiz rahat akışı sağlayan, kolaylaştırıcı etkileri birbirlerine taşımaya başlamış oluyorlar. Mars hala Kova burcunda olduğu için Satürn tarafından yönetilmeye devam ettiği için de, sağlamlık ve kolaylaştırıcı etkilerle kendini gösterecektir.

Yine, Venüs’ün Retro hareketinin devam ettiği zaman zarfında toprak burçları olan Boğa ve Oğlak burcunda üçgen(trine) açı yapan Satürn ile Uranüs’ün kolay akışlarının etkisi bitecek ve Uranüs’de uzun zamandır retro harekette olduğu için, Koç burcuna geri dönecek. Haliyle Uranüs ve Satürn’ün uyumlu, akışı kolay etkilerinin uzaklaşması tercih edilir olmayacaktır. Dolayısıyla Venüs retrosu sürecinde hayatınızda başlangıç gerekiyorsa, retro sürecinden dolayı tedirgin olmamanızı öneririm.

Venüs’ün Retro seyrinin devam ettiği tarihler arasında başlangıç ve girişimler için en uygun zaman evresi ise 6 Kasım olarak görülüyor. Astrolojide election (seçimsel zaman belirleme) için özel çalışmalar yapılır. Özellikle yeni bir girişim, başlangıçlar için kullanılan astrolojinin bu branşı çok faydalıdır. Vermiş olduğum zaman, yani 6 Kasım retro sürecinde başlangıç, girişim gerekliliğiniz varsa benden sizlere bir jest tarih olsun. Çünkü söz konusu tarihte Ay Venüs ile Terazi burcunda kavuşumda olacak ve Satürn ve Plüto’nun  gerilimli açısından uzaklaşacak. Uranüs ile Satürn’ün üçgen açı etkileşimleri ise devam ediyor, Güneş Neptün ile uyumlu üçgen açı yapacak. Keza Jüpiter ve Chiron aralarında su üçgeni ile ilahi akışı destekliyorlar. Ay Düğümleri ise sabit ve sağlam etkiyi vurgulayan burçlar olan Aslan/Kova aksında sıfır derece ile başlangıçları işaret ediyorlar. En önemli etkileşim ise Venüs ve Mars’ın yakınlaşan uyumlu üçgen açıları olacaktır. Yazmış olduğum gök cisimleri yerleşimlerinin uyaranı ise Merkür’den geliyor. Çünkü Merkür, Neptün ile kareye açıya gideceği için, söylenenlerin doğruluğuna, atılacak imzalarda kandırılmamaya dikkat etmeniz gerekecek. Eh bu kadar kusur kadı kızında da olur 🙂  Aslında zaman tayininde, 6 Kasım tarihinde yapacağınız başlangıcı saat 14:00’dan önce yapmanız en iyi seçim olacaktır.

Astroloji de, astrologların kullanmış olduğu ‘’retro ile gelen, retro ile gider’’ jargonu, bu retro için geçerli bir terminoloji olmayacaktır. Belki giden gelecek, eskiler gündeme oturacak, gerilimler yaşanacak ama emin olun ki, önümüzdeki süreçte nasipte var ise yaşayacağımız Venüs retrosu, derinden, köklü ve bir o kadar sağlam değişimlere gebe demek mümkündür. Bitmesi gerekeni bitirmekte korkmamanız gerekiyor

Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler. Saadetle, selametle, birlikle, hoş kalınız…sevgiler…

YONCA BAZ (#ASTROYONCA)

Whatsapp ve Telefon İletişim: 0532 159 8623

Email: astroyonca@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir